masło orzechowe w diecie wegetariańskiej

Masło orzechowe w diecie wegetariańskiej

Masło orzechowe w diecie wegetariańskiej

Przechodząc na wegetarianizm, świadomie rezygnujemy z produktów mięsnych, w tym także owoców morza. Tym sposobem zmieniamy swoje żywienie, unikając także półproduktów i dań, które swoje pochodzenie czerpią od zwierząt. Oferując nasze pasty orzechowe, otrzymujemy od Was zapytania – czy masło orzechowe nadaje się do diety wegetariańskiej? Jeśli tak, to jaką rolę pełni masło orzechowe w diecie wegetariańskiej? Tym wpisem odpowiemy na oba pytania.

Na czym polega wegetarianizm?

Wegetarianizm, dawniej nazywany dietą jarską, to świadoma zmiana stylu życia, w którym rezygnuje się z produktów mięsnych. Będąc na diecie wegetariańskiej, całkowicie wyklucza się mięso wszelkich zwierząt, także ryb i owoców morza.  Świadomie mówimy o „stylu życia”, a nie tylko o diecie, ponieważ wegetarianie podejmują także szereg innych inicjatyw, które mają na celu ukrócenie nadmiernego konsumpcjonizmu produktów zwierzęcych. Dozwolone są jednak produkty pochodzenia zwierzęcego, które pozyskuje się od zwierząt bez pozbawiania życia, a więc będą to jajka, miód, mleko i inne produkty nabiałowe.

Wegetarianizm bywa czasami mylony z weganizmem – choć obie postawy mają na celu poszanowanie życia zwierząt i zmniejszenie ich cierpienia, to jednak jadłospis wegetarianina i weganina znacznie się od siebie różni. Weganin całkowicie wyklucza produkty zwierzęce, tak więc nie zje on serka wiejskiego z miodem, żelków zawierających żelatynę czy jajecznicy na maśle. Tak duże restrykcje wymuszają na weganach pewne zastępstwa, wskutek czego żelatyna zostaje zastąpiona agarem, mleko krowie wymienione zostaje na napoje roślinne, a kotleciki sojowe, buraczkowe czy cieciorkowe stają się substytutem schabu. Niejednokrotnie pojawiają się także pytania, czy dany produkt jest wegański, wegetariański, czy w ogóle nie pasuje do żadnej z grup. We wcześniejszym wpisie mieliśmy okazję napisać kilka słów na temat tego, czy pasta orzechowa jest wegańska – koniecznie go sprawdźcie.

Dieta wegetariańska zyskuje na popularności, jednak nie można tego nazwać czasową fanaberią lub trendem z mediów społecznościowych. Powodów, dla których ludzie przechodzą na wegetarianizm jest wiele, a wśród najpopularniejszych można zauważyć:

  • Aspekt moralny – najpopularniejszy powód będący przejawem humanitaryzmu, w którym nie godzimy się na cierpienie zwierząt dla naszej przyjemności;
  • Aspekt zdrowotny – wielu wegetarian twierdzi, że po zmianie żywienia i wykluczeniu mięsa czują się o wiele lepiej, niż przed zastosowaniem zmian;
  • Aspekt dietetyczny – nawiązanie do poprzedniego aspektu, możliwość łatwiejszego kontrolowania wagi i utrzymania zdrowej figury;
  • Aspekt ekologiczny – produkcja mięsa o wiele mocniej oddziałuje na klimat niż pozyskiwanie owoców i warzyw;
  • Aspekt religijny – niektóre dogmaty religijne wykluczają spożycie pewnych gatunków mięs, np. wieprzowiny w islamie, mięsa niekoszernego w judaizmie;
  • Aspekt ekonomiczny – zakup i obróbka mięsa (szczególnie tego wysokiej jakości) jest droższa niż spożywanie owoców i warzyw;

Dlaczego pasta orzechowa warta jest wprowadzenia do diety?

Zarówno dieta wegetariańska, jak i wegańska wiąże się z szeregiem ograniczeń i restrykcji żywieniowych, które powinno się rekompensować. Nie chodzi tu wyłącznie o kwestie urozmaicenia codziennego jadłospisu, ale także o dostarczenie niezbędnych mikro- i makroelementów, które siłą rzeczy zostało usuniętych. Klasycznym tego przykładem jest białko, które w dużej mierze czerpiemy z mięsa oraz nabiału oraz witamina B12, która występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Inną kwestią są chociażby wspomniane żelki, które z uwagi na zawartość żelatyny nie spełniają wymogów diety. 

Na szczęście, omawiany produkt z powodzeniem zrekompensuje zarówno brak słodyczy, jak i ograniczoną suplementację białka. Pasta orzechowa to jeden z „cichych bohaterów” diet, który w niepozornej postaci słodkiego smakołyku dostarcza szeregu wartościowych składników. Docenią je w szczególności sportowcy, u których dieta uwzględniająca pastę orzechową odgrywa niebagatelną rolę – więcej na ten temat pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Orzeszki arachidowe mają zdecydowanie najwięcej białka ze wszystkich najpopularniejszych gatunków orzechów – w 100 gram orzechów można znaleźć około 25 gram tego składnika. Co za tym idzie – wysokiej jakości pasta orzechowa będzie również wypełnione łatwo przyswajalnym białkiem w liczbie nie mniejszej niż 20 gram na 100 gram produktu, a także witaminami z grupy B i E.

Skoro już o witaminach mowa, warto przyjrzeć się dobroczynnemu działaniu witamin B i E, którymi wypełniona jest dobrej jakości pasta orzechowa. Pierwsza z nich to tak naprawdę grupa witamin: od B1 do B6, a także B9 i B12. Bez ich obecności nasz organizm nie byłby w stanie przyswajać pożywienia i przekształcać go w energię pożytkowaną na procesy życiowe. Poszczególne witaminy mają inną funkcję, np. witamina B3 i B6 zapobiega degradacji układu nerwowego, witamina B9 i B12 są niezbędne w procesie krwiotwórczym, a witamina B2 warunkuje prawidłowe procesy widzenia poprzez udział w transporcie krwi do soczewki oka. Witamina E znana jest również jako „Serum młodości” – nie bez przyczyny, bowiem należy do grupy silnych antyoksydantów. Oprócz walki z procesami starzenia poprzez nawilżenie skóry, witamina ta korzystnie wpływa na wydolność mięśni i obniża LDL, czyli „zły” cholesterol.   

Przepisy na dania wegetariańskie z masłem orzechowym

Pasta orzechowa to smaczna słodycz, który kojarzony jest głównie jako smarowidło kanapkowe. Faktyczne zastosowanie tego produktu jest jednak o wiele większe – z powodzeniem odnajduje się w kuchniach orientalnych. Pastę orzechową wykorzystuje się między innymi jako bazę do zup i sosów oraz jako zwartą marynatę. Sprawdź nasze wegetariańskie przepisy, który posmakują każdej, nawet najbardziej wymagającej osobie!

Zapraszamy również na nasz Instagram, gdzie codziennie inspirujemy nowymi pomysłami na przepisy @orzechowi.pl

5/5 - (3 votes)

Similar Posts