czy można jeść masło orzechowe w ciąży

Czy można jeść masło orzechowe w ciąży? Sprawdź!

Czy można jeść orzechy i masło orzechowe w ciąży?

Jesteś w ciąży lub dopiero planujesz powiększenie rodziny? Dieta na tym etapie życia to jeden z tych aspektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. W końcu odżywianie ma ogromny wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale przede wszystkim stan organizmu. Dodatkowo w ciąży troszczysz się zarówno o siebie, jak i o prawidłowy rozwój maluszka. To wystarczające argumenty, żeby zadbać o jadłospis, prawda?

Wiele przyszłych mam zastanawia się nad jedzeniem produktów potencjalnie alergizujących, takich jak orzechy. Też chcesz wiedzieć, czy można jeść masło orzechowe w ciąży? Dowiedz się, jakie są aktualne zalecenia dotyczące spożywania przez ciężarne orzechów!

Czy można jeść masło orzechowe w ciąży? Najważniejsze zasady

Orzechy arachidowe (ziemne) są dość silnym alergenem. To właśnie dlatego ich spożycie podczas ciąży wywołuje tyle kontrowersji i zapytań. Niepotrzebnie!

Badania dowodzą, że nie ma wskazań do eliminacji fistaszków z diety kobiet ciężarnych. Dotyczy to także masła orzechowego, które jest wykonane właśnie z orzeszków ziemnych. Wydaje się również, że jedzenie orzechów nie ma wpływu na wystąpienie u dziecka alergii w przyszłości (a być może działa nawet ochronnie).

Chodzi oczywiście o te przyszłe mamy, które nie mają uczulenia. Jeśli masz alergię, unikaj tych produktów. Te same zasady dotyczą innych orzechów, w tym laskowych, włoskich czy migdałów. Pamiętaj jednak, że to arachidy mają największy potencjał alergizujący.

Spożycie masła orzechowego (np. w formie przekąski czy jako dodatek do sosów, owsianki czy deserów) jest ponadto korzystne dla zdrowia. To dlatego, że to produkt bogaty m.in. w białko i błonnik, a także zawierający świetne proporcje kwasów tłuszczowych.

Smarowidło z orzechów arachidowych ma w składzie również wiele cennych witamin i składników mineralnych. Należą do nich np. żelazo, selen, magnez, witamina E i witaminy z grupy B – w tym kwas foliowy, niezbędny do rozwoju układu nerwowego płodu. Regularne jedzenie masła orzechowego jest polecane szczególnie ciężarnym wegetariankom i wegankom.

Z czym jeść pasty z orzechów ziemnych i nie tylko? Sprawdź nasze autorskie przepisy z masłem orzechowym!

Jeśli jednak wciąż się zastanawiasz, skorzystaj z porady lekarskiej. Twój ginekolog najlepiej zna Twoją sytuację zdrowotną i na pewno podpowie, czy możesz jeść masło orzechowe. Skonsultuj z nim wszystkie swoje wątpliwości!

Masło orzechowe a cukrzyca ciążowa

Czy kobiety z cukrzycą ciążową mogą jeść masło orzechowe? Działa tutaj ta sama zasada, którą stosuje się u kobiet zdrowych: u niealergicznych ciężarnych nie ma przeciwwskazań.

Niewielkie ilości masła orzechowego (w przypadku cukrzycy ok. 2 łyżeczki dziennie) to dla większości kobiet doskonałe uzupełnienie jadłospisu w trakcie ciąży. Zawarte w produkcie nienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają m.in. na uregulowanie poziomu glukozy.

Uważaj jednak na smakowe masła orzechowe – szczególnie w przypadku cukrzycy wybieraj te bez dodatku cukru. Zanim sięgniesz po słoiczek, dokładnie sprawdź więc skład.

Po jakie masło orzechowe sięgać w ciąży?

Zasada jest właściwie jedna: im prostszy skład, tym lepiej! Wybieraj dobrej jakości masło, które czerpie prosto z natury, np. pastę orzechową smooth z fistaszków lub pastę z nerkowców. Zawsze sięgaj po produkty, które:

  • zawierają 100% orzechów, a w przypadku opcji smakowych mają w składzie tylko bezpieczne składniki (jak np. pasta orzechowa z kokosem, w której znajdziesz jedynie orzeszki ziemne i miąższ kokosa),
  • nie zawierają szkodliwych dodatków, m.in. cukru, soli, konserwantów czy wzmacniaczy smaku,
  • nie zawierają oleju palmowego.
  • Pasta orzechowa crunchy Masło orzechowe crunchy
    Pasta orzechowa crunchy
  • Pasta z nerkowców masło orzechowe z nerkowców
    Pasta z nerkowców

Po zdrowe masła orzechowe z doskonałym składem możesz śmiało sięgać także w ciąży (jeśli nie masz alergii). Dzięki temu dostarczysz organizmowi zdrowych tłuszczy, białka, błonnika, witamin i minerałów. A przy tym zadbasz o to, by Twoja dieta była po prostu pyszna!

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24986044/

https://journals.viamedica.pl/diabetologia_praktyczna/article/view/56148

https://imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf

https://jms.ump.edu.pl/uploads/2012/3/273_3_81_2012.pdf

https://www.szkoladiabetyka.pl/czy-w-cukrzycy-ciazowej-mozna-jesc-maslo-orzechowe/

5/5 - (2 votes)

Similar Posts